8 May 2020, Friday

6 May 2020, Wednesday               7 May 2020, Thursday                9 May 2020, Saturday

 

HALL 1
8:30-9:30   CONFERENCES 
Chairs: Dilek ÖZCENGİZ (Türkiye), Berrin GÜNAYDIN (Türkiye)
Conference 1: Innovations in obstetric regional anesthesia    Marc VAN DE VELDE (Belgium)
Conference 2: Pediatric anesthesia present and future  Werner SCHMID (Austria)
9:30-9:50 Coffee break  
HALL 1
9:50-11:20 Panel 8: ANESTHESIA IV 
Chairs: Hüsnü KÜRŞAD (Türkiye), Nermin GÖĞÜŞ (Türkiye)
Monitoring in patients undergoing liver transplantation   Ümit KARADENİZ (Türkiye)
Monitoring of brain perfusion   Beliz BİLGİLİ (Türkiye)
Type of fluids in neurosurgery, balanced or not balanced?      Natasa KOVAC (Crotia)
Effects of polypharmacy in clinical outcome   Hektor SULA (Albania)
Awake videolaryngoscope guided intubation  Ilyaz HODZOVIC (United Kingdom)
HALL 1
11:20-13:05 Panel 9: ICU  - ANESTHESIA 
Chairs: Ali Fuat ERDEM (Türkiye), Petrov TEMELKOV (Bulgaria) 
Data collection and interpretation in ICU    Necati GÖKMEN  (Türkiye) 
Newer modes of mechanical ventilation and automated weaning    Mustafa Kemal BAYAR (Türkiye)
The ICU acquired  weakness - who is to blame   Valentin VLASIKOV (Bulgaria)
Low flow anesthesia and its benefits    Majlinda NACO (Albania)
Airway management in obesity and OSAS    Daniela GODOROJA (Romania)
Perioperative management of elderly patients with fractures    Aysun POSTACI (Türkiye)
HALL 2
 9:50-13:05 ORAL PRESENTATIONS II 
Chairs:
Ayşenur DOSTBİL (Türkiye), Güven ÖZKAYA (Türkiye)
 SESSION 6  
 SESSION 7  
 SESSION 8  
 13:05-14:05 LUNCH 
HALL 1
14:05-15:35 Panel 10: ICU III 
Chairs: Mehmet UYAR (Türkiye), İsmail CİNEL (Türkiye) 
 New insights provided by the new definition of sepsis   Ayşe ÖZCAN (Türkiye)
 Early Goal-Directed Therapy is Sepsis; where are we now?   Çetin KAYMAK (Türkiye)
 The prevention of organ dysfunction in sepsis  İsmail CİNEL (Türkiye)
 Vasopressin in sepsis  Andrijan KARTALOV (Macedonia)
 Pathophysiology of sepsis  Meldijana OMERBEGOVIC (Bosnia & Herzegovina)
HALL 1
15:35-17:05      Panel 11: ANESTHESIA V 
Chairs: Zerrin ÖZKÖSE ŞATIRLAR (Türkiye), Ayşegül ÖZGÖK (Türkiye), Biljana KUZMANOVSKA (Macedonia)
 Novel multimodal approaches for pain management in paediatric surgery  Marijana KARISIK (Montenegro)
 Perioperative respiratory complications in children  Berrin IŞIK (Türkiye)
 Anesthesia for maternal-fetal surgery   Onur ÖZLÜ (Türkiye)
 Effects of anesthesia on the brain in children  Nurten BAKAN (Türkiye)
 Post-craniotomy pain management in pediatric patients     Dilek YÖRÜKOĞLU   (Türkiye)
17:05-17:25 Coffee break  
HALL 1
17:25-18:55     Panel 12: ANESTHESIA VI 
Chairs: Slavenka STRAUS (Bosnia & Herzegovina), Murat SAYIN (Türkiye)
 Urgent CABG in patients under platelet antiaggregant therapy  Aleksander HOXHA (Albania)
 Anesthesia management for ventricular assist device implementation   Hija YAZICIOĞLU (Türkiye)
 Intraaortic balloon pump counter pulsation   Ervin BEJKO (Albania)
 Single lung ventilation  Mehtap TUNÇ (Türkiye)
 Vasoplegia in Cardiac Surgery: How we can prevent it in postoperative period?  Slavenka STRAUS (Bosnia & Herzegovina)
HALL 2
14:05-18:05 Airway and Critical Care Ultrasound Workshop (with Special Focus on Lungs, Optic Nerve, Brain Death and Central Vascular Access) 
(Coordinators: 
 Antigona HASANI (Kosovo), Mihal KERCI (Albania), Abdurrahim DERBENT (Türkiye))
 STATION I - Fiberoptic Intubation & Intubation Through SAD / Daniela GODOROJA  (Romania), Ismet JUSUFI (Kosovo)
 STATION II - Supraglottic Airway Devices / Antigona HASANI (Kosovo), Gezim KUNOVIKU (Kosovo)
 STATION III - Videolaryngoscopy / Iljaz HODZOVIC (United Kingdom), Biljana SHIRGOSKA (Macedonia)
 STATION IV - Upper Airway & Lung Ultrasound / Kemal Tolga SARAÇOĞLU (Türkiye), Ahmet COŞAR (Türkiye)
 STATION V - Airway Catheters / Maja SOSTARIC (Slovenia), Marijana KARISIK (Montenegro)
 STATION VI -  Cricothyroidotomy / Dusanka JANJEVIC (Serbia), Vedat ELJEZI (Kosovo)
 STATION VII - Brain death & Optic nerve ultrasound & Venous access  / Abdurrahim DERBENT (Türkiye), Erkan KISMALI (Türkiye), Esra YÜKSEL (Türkiye)
20:00 GALA DINNER  

 

6 May 2020, Wednesday               7 May 2020, Thursday                9 May 2020, Saturday